Autor |
Wiadomość |
Angela Silver |
Wysłany: Pią 19:01, 09 Gru 2005 Temat postu: |
|
Tak więc jako że jestem następczynia prof.Vance stwierdzam iż regulamin jest taki sam jak był. Klasa druga jak rozumiem przerobiła jak narazie tylko cztery tematy co mnie wręcz przeraża... O_O Ale jakoś sobie damy radę Klasa pierwsza będzie miała przerabiany materiał od początku wg schematu napisanego przez prof.Vance.:
1. Tematy, które zostaną przerobione w klasie 1:
-podstawowe pojęcia astronomiczne
-struktura Układu Słonecznego
-Słońce
-planety Układu Słonecznego
-pas Kuipera
-Obłok Oorta
Klasa druga jako że miała dopiero cztery tematy będzie przerabiac kolejno:
-planety Układu Słonecznego prócz Merkurego
-Słońce
-planety Układu Słonecznego
-pas Kuipera
-Obłok Oorta
Pierwsza lekcja dla klasy pierwszej się nie odbyła, w związku z czym nie zamieszczam notatki z tej lekcji, gdyż jej zwyczajnie nie miałam z kim zrobić :/ |
|
|
Prof_Kate Vance |
Wysłany: Śro 18:37, 19 Paź 2005 Temat postu: |
|
Lekcja
Temat: Merkury.
Merkury - licząc od Słońca, to pierwsza planeta Układu Słonecznego. Była znana już w starożytności, choć jest najtrudniejszą do obserwacji spośród wszystkich planet widocznych gołym okiem. Jako planeta wewnętrzna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze bardzo blisko Słońca. Stąd Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca. Planeta ta nie posiada księżyców. Najmniesjza odległość Merkurego od Słońca wynosi około 46 mln km, największa ząs 69,8 mnl km. Z racji bliskości Słońca temperatura nasłonecznionej półkuli może przekraczać znacznie 400 °C. Po stronie zaś nieoświetlonej spada do ok. -170 °C. Na żadnej innej planecie nie ma takich dużych różnic temperatury. Jeden obrót Merkurego wokół własnej osi trwa aż 58 dni, 15 godzin i 26 minut. Zatem dzień merkuriański stanowi ok. dwóch trzecich tamtejszego roku. Powierzchnia Merkurego niezwykle przypomina powierzchnię ziemskiego Księżyca. Dominują liczne kratery uderzeniowe, które powstały w wyniku upadków meteorytów różnej wielkości. Część kraterów powstała też w wyniku wcześniejszej, zakończonej około miliard lat temu, działalności wulkanicznej. Merkury posiada bardzo rzadką atmosferę, w której skład wchodzi przede wszystkim tlen i sód. W mniejszych ilościach występują w niej wodór, hel oraz potas. |
|
|
Prof_Kate Vance |
Wysłany: Śro 15:03, 12 Paź 2005 Temat postu: |
|
Lekcja 3
Temat: Słońce.
Słońce, podobnie jak wszystkie gwiazdy, jest olbrzymią kulą silnie rozżarzonego, ale nadzwyczaj zagęszczonego gazu. Średnica tej kuli mierzy aż 1390 tysięcy kilometrów, czyli jest prawie 109 razy większa od średnicy naszej planety. Kula ta w swej objętości zawiera tak wielką ilość materii, że można by z niej zbudować 333 tysiące planet tej wielkości co Ziemia.
Kula słoneczna otoczona jest rozległą powłoką gazową, zwaną przez astronomów koroną. W normalnych warunkach nie możemy jej widzieć z uwagi na oślepiające światło Słońca, ale podczas całkowitego zaćmienia, kiedy glob Księżyca zasłoni sobą jego tarczę, mamy możność podziwiać przepiękną aureolę świecącą. Są to cząsteczki zjonizowanego gazu, który opuściwszy powierzchnię Słońca i rozciąga się aż za orbitę Ziemi.
Średnia gęstość materii, z której zbudowane jest Słońce, wynosi 1,4 grama na centymetr sześcienny, co stanowi mniej więcej jedną czwartą średniej gęstości Ziemi. Ma ona właściwości, jak to wykazały obserwacje i rozważania teoretyczne, silnie zjonizowanego gazu, zwanego przez fizyków plazmą. Atomy w takim gazie są cześciowo lub całkowicie pozbawione swych powłok elektronowych.
Wielka ilość materii i stosunkowo jej duża gęstość sprawiają, że we wnątrzu Słońca temperatura dochodzi do 15 milionów stopni Celsjusza i panuje ogromne ciśnienie, przekraczjące 70 miliardów atmosfer. Są tam więc odpowiednie warunki do przemian jądrowych, podobnych do tych, które zachodzą podczas wybuchu bomby termojądrowej. Polega ona na łączeniu się czterech jąder wodoru w jedno jądro helu, w wyniku czego wyzwalają się ogromne ilości energii, którą Słońce szczodrze nas odarowywuje.
Trwa to od miliardów lat i będzie trwało co najmniej jeszcze kilka miliardów lat, gdyż wodór stanowi około trzech czwartych ogólnej masy Słońca. Na hel przypada jedna piąta jego masy, a reszta na pozostałe pierwiastki, głównie zaś na metale w stanie gazowym. Te ostatnie znajdują sie przede wszystkim w jądrze Słońca, mającym około 700 tysięcy kilometrów średnicy.
Jest oczywiste, że ta rozrzutność nie może ujść Słońcu bezkarnie, bo przecież tylko w ciągu jednej sekundy traci ono w postaci promieniowania około 4 milionów ton swej masy. Ale ubytek ten stanowi przysłowiową "kroplę w morzu" w porównaniu z ogromną masą, jaka zawarta jest w kuli słonecznej. Nietrudno zresztą obliczyć, że od czasu powstania Ziemi, co nastąpiło około 4,5 miliarda lat temu, Słońce straciło zaledwie 0,02 procenta swej masy.
Gdyby jednak Słońce zgasło, to temperatura na Ziemi obniżyłaby sie nagle do minus 200 stopni Celsjusza, a może jeszcze niżej. Na skutek tego para wodna w atmosferze uległa by zestaleniu i opadła na na powierzchnię naszej planety w postaci śniegu lub szronu. To samo stałoby się z innymi gazami atmosferycznymi, które w niskiej temperaturze nie mogłyby zostać w stanie gazowym. Wreszcie zamarzłyby rzeki, jeziora i oceany, wyginęłyby zwierzęta i rośliny.
Ale życie na Ziemi wymarłoby i wówczas, gdyby Słońce pewnego dnia zaczęło silniej promieniować. Wtedy na naszej planecie temperatura znacznie by wzrosła, powierzchnia jej zamieniłaby się w jałową pustynię. Takie właśnie warunki panują dziś na Merkurym i Wenus, gdzie niemożliwa jest wegetacja nie tylko zwierząt i roślin, ale nawet najprymitywniejszych organizmów - bakterii.
Możemy jednak być spokojni, moc promieniowania Słońca będzie się utrzymywać na obecnym poziomie jeszcze przez bardzo długi okres czasu. Nie może to oczywiście trwać wiecznie, bo w dalekiej przyszłości będzie ono coraz słabiej promieniować, a w końcu wystygnie zupełnie.
Zadanie domowe:
Wyjaśnij znaczenie przesilenia letniego i przesilenia zimowego oraz równonocy wiosennej i równonocy jesiennej. Prace nie muszą byc długie. Przesyłajcie je do 11.10 na sowę: prof_vance@op.pl |
|
|
Prof_Kate Vance |
Wysłany: Śro 18:43, 05 Paź 2005 Temat postu: |
|
Lekcja 2
Temat: Układ Słoneczny.
Układ Słoneczny to układ planetarny Słońca, zawierający 9 planet oraz wiele mniejszych ciał niebieskich.
Struktura Układu Słonecznego
W centrum Układu Słonecznego znajduje się gwiazda średniej masy, czyli Słońce. Między Marsem a Jowiszem znajduje się pas planetoid. Wszystkie planety krążą po eliptycznych orbitach wokół Słońca praktycznie w jednej płaszczyźnie. Jedynie Pluton ma orbitę mocno nachyloną w stosunku do innych. Jest ona też przesunięta tak, że zdarzają się okresy, gdy Pluton znajduje się bliżej Słońca niż Neptun.
Planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars) krążą blisko Słońca, mają niewielkie rozmiary i stosunkowo wysoką gęstość. Prędkość obrotu wokół własnej osi jest mała oraz mają nieliczne satelity. Planety gazowe (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) położone dalej od Słońca są dużo większe i mają małą gęstość, a prędkość obrotu wokół własnej osi jest większa. Każda z nich posiada wiele satelitów.
Pluton do niedawna uważany był za najdalszą z planet. Według dzisiejszej wiedzy i klasyfikacji, zaliczany jest on jednak do ciał Pasa Kuipera.
Trwają także spekulacje, czy niedawno odkryta Sedna jest planetą, obiektem Pasa Kuipera, czy też pierwszym znanym ciałem Obłoku Oorta.
Poza orbitą Neptuna znajduje się pas komet i asteroid, zwany pasem Kuipera. Zawiera on ok. 10 bilionów komet (niektóre z nich osiągają średnice rzędu 150 km) i kilkadziesiąt tysięcy planetoid .
Dalej w przestrzeni znajduje się hipotetyczny obłok komet, zwany obłokiem Oorta, zawierający od miliarda do biliona komet. Krążą one w odległości zbliżonej do 20 000 AU (jednostek astronomicznych) czyli 500 razy dalej niż średnia odległość Plutona od Słońca.
Komety z pasa Kuipera i obłoku Oorta, są czasem wytrącane przez zaburzenia grawitacji, powodowane przez inne ciała niebieskie. Część z nich zostaje skierowana do środka Układu Słonecznego, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla jego planet.
Nasz Układ Słoneczny znajduje się w odległości ok. 30 000 lat świetlnych od centrum naszej galaktyki nazywanej Drogą Mleczną, w jej ramieniu zwanym ramieniem Oriona. |
|
|
Prof_Kate Vance |
Wysłany: Czw 18:54, 29 Wrz 2005 Temat postu: |
|
Lekcja 1
Temat: Lekcja organizacyjna. Podstawowe pojęcia astronomiczne.
Zasady obowiązujące na lekcjach Astronomii:
1) uczeń odzywa się tylko wtedy, gdy jest o to proszony przez nauczyciela
2) w czasie lekcji nie wolno rozmawiać na privach
3) złe/dobre zachowanie, aktywność będzie karana/ nagaradzana punktami
4) każdy uczeń ma obowiązek posiadania zeszytu z notatkami z lekcji
5) obowiązkiem każdego ucznia jest odrabianie zadań domowych
6) sprawdziany będą odbywać się po ukończeniu danej partii materiału
1. Tematy, które zostaną przerobione w klasie 1:
-podstawowe pojęcia astronomiczne
-struktura Układu Słonecznego
-Słońce
-planety Układu Słonecznego
-pas Kuipera
-Obłok Oorta
Astronomia - nauka o całym Wszechświecie. Przedmiotem jej badań są wszystkie z wyjątkiem Ziemi obiekty w przestrzeni kosmicznej.
Gwiazda - ciało niebieskie będące skupiskiem związanej grawitacyjnie materii, w której zachodzą reakcje syntezy jądrowej, kule gazowe o masach nie przekraczających kilkudziesięciu mas Słońca.
Planeta - ciało niebieskie o znacznej masie nie emitujące światła samodzielnie i zazwyczaj okrążające macierzystą gwiazdę. Do niedawna znanych było jedynie dziewięć planet Układu Słonecznego. Na koniec roku 2002 liczba wszystkich znanych planet przekroczyła 100. Nowoodkryte planety okrążają gwiazdy inne niż Słońce - są planetami pozasłonecznymi.
Kometa - ciało niebieskie poruszające się po orbicie eliptycznej lub torze zbliżonym do paraboli wokół Słońca. Zbudowana jest z jądra i jego mglistej otoczki zwanej komą oraz z warkocza. Jądro składa się z mieszaniny pyłów i drobnych odłamków skalno-lodowych, będących zamarzniętą wodą, dwutlenkiem węgla, amoniakiem i metanem.
Zadnie domowe:
wyjaśnij pojęcia:planetoida, orbita, planeta wewnętrzna, planeta zewnętrzna. |
|
|
Jenny |
Wysłany: Wto 17:08, 16 Sie 2005 Temat postu: Astronomia |
|
Tutaj proszę o dodawanie notatek z Astronomi |
|
|